Hotel KossakHotel Kossak
Hotel KossakHotel Kossak

Będąc w Krakowie warto, abyś zahaczył o Muzeum Narodowe. Spotkasz tu wystawy stałe i czasowe, które jeszcze bardziej pozwolą Ci się obyć z kulturą i sztuką.Jednak Muzeum Narodowe to nie tylko Gmach Główny. To wiele różnych oddziałów rozrzuconych na mapie Krakowa. Sprawdź, gdzie ich szukać.

GMACH GŁÓWNY

Al. 3 maja 1

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego znajdziesz Galerię Sztuki Polskiej z XX i XXI wieku, Galerię Rzeźb z tego samego okresu oraz Galerię Rzemiosła Artystycznego. W tej ostatniej mieszczą się zbiory złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełnione unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych i judaików.
Sama Galeria Rzemiosła Artystycznego prezentuje prawie 4.000 zabytków w 9. salach wystawowych oraz dwóch aneksach. A jej najstarszym zabytkiem w zbiorach jest XIV-wieczna stuła z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

SUKIENNICE

Rynek Główny 3

W Sukiennicach została ulokowana Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Jest to jedna z największych w Polsce wystaw stałych. Znajdujące się tu dzieła są wystawione w czterech salach. Pierwsza to Oświecenie (sala Bacciarellego), druga to Romantyzm. W stronę sztuki narodowej (sala Piotra Michałowskiego), trzecia to Wokół Akademii (sala Siemiradzkiego, dawna Hołdu pruskiego) i czwarta to Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu (sala Chełmońskiego, dawna Czwórki).

MUZEUM CZARTORYSKICH

ul. Pijarska 15

W tym miejscu poznasz najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. Muzeum Czartoryskich to także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.

MUZEUM CZAPSKICH

ul. Piłsudskiego 12

W Muzeum Czapskich znajdziesz dwie wystawy: jedną poświęconą numizmatyce, a drugą poświęconą zbiorom starych druków i rękopisów. W tym miejscu mieści się również Pawilon Czapskiego - a więc muzeum biograficzne, poświęcone jego pamięci.

DOM JANA MATEJKI

ul. Floriańska 41

W Domu Matejki znajduje się ponad 8 tys. eksponatów. Są wśród nich przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście oraz jego najbliższych: żonie Teodorze z Giebułtowskich Matejkowej (1846-1896), dzieciach: Tadeuszu (1865-1911), Helenie Unierzyskiej (1867-1932), Beacie Kirchmayerowej (1869-1926), Jerzym (1873-1827) i Reginie (1878-1878), a także innych członkach rodziny.

Oprócz pamiątek znajdziesz tu też prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości malarza, a także zbiory rysunków, cenne dokumenty czy zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego, tkanin, ubiorów, militariów.

KAMIENICA SZOŁAYSKICH

Pl. Szczepański 9

W kamienicy Szołayskich znajdziesz przede wszystkim Galerię Designu Polskiego XX i XXI wieku. To zbiór najciekawszych przykładów polskiego designu ostatnich ponad 120 lat.

DOM MEHOFFERA

ul. Krupnicza 26

W tym miejscu mieści się Muzeum Biograficzne Józefa Mehoffera. Dzięki uprzejmości wnuka malarza - Ryszarda Mehoffera zostały tu przekazane liczne obiekty z dawnego wyposażenia domu: wiele zabytkowych mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, biblioteka, kolekcja japońskich drzeworytów, rzeźby, fotografie, rodzinne pamiątki oraz przede wszystkim prace Józefa Mehoffera: obrazy olejne, rysunki, grafiki, projekty dekoracyjne, witraże.

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA

ul. Kanonicza 17

W Pałacu Biskupa znajdują się aż trzy wystawy stałe. Są nimi: Galeria “Sztuka dawnej Polski. XII - XVIII wiek”, Galeria “Sztuka cerkiewna dawnej Rzeczpospolitej” oraz “Kraków na wyciągnięcie ręki”. Ta ostatnia jest poświęcona fragmentom najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej.

MUZEUM WYSPIAŃSKIEGO

ul. Sikorskiego 6

Warto zwrócić uwagę, że to już druga odsłona wystawy dzieł Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzięki temu poszerzeniu dzieł krakowskie Muzeum Narodowe dysponuje obecnie największą kolekcją dzieł Wyspiańskiego w zbiorach polskich.

W Muzeum Wyspiańskiego oprócz obrazów, które istnieją na stałe w wyobraźni Polaków (takich jak Planty o świcie (Poranek nad Wawelem) czy Polonia), znajdziesz również te mniej znane, bardziej kameralne, ukazujące doskonały warsztat rysowniczy krakowskiego mistrza –– ołówkowe szkice w młodzieńczych notesach, paryskie studia kredką i węglem, tuszowe winiety.

Z kolei na parterze Muzeum masz szansę zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego, m.in. wizerunki z lat 1890 i 1897 oraz Autoportret z żoną z 1904 roku, uzupełnione o wizerunki dzieci (Śpiący Mietek, Helenka z wazonem), a także portrety znajomych z kręgu krakowskiej cyganerii, m.in. malarza Józefa Mehoffera, literata i lekarza Kazimierza Lewandowskiego czy poety Antoniego Langego.